HCOE Staff Directory


<- Back to Directory

Tricia Aaron(Resource Teacher)Fortuna High School  
Lori Acorn(School Secretary)Pacific Union School District  
Rose Adams(Trustee)Trinidad Union School District  
Lynsey Adams(P.E.)Academy of the Redwoods  
Emily Adams(Academic Counselor)Arcata High School  
Julia Adams(Teacher - Grade 4)Arcata Elementary School  
Kristy Agliolo(Teacher - Kindergarten)Washington School  
Margaret Agnew(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Cyndi Aguiar(Principal)Miranda Junior High  
Cyndi Aguiar(Principal)Osprey Learning Center  
Cyndi Aguiar(Principal)South Fork High School  
Claire Ajina(School Psychologist)Morris School  
Terra Albee(Teacher-Grade 7)Hydesville School District  
Carolyn Albee(School Social Work Counselor - Marshall Family Resource Center)Eureka City Schools, A Unified District  
Brad Albee(TOSA, PBIS/Restorative Practices)Eureka City Schools, A Unified District  
Patricia Albert(Instructional Aide Grades 4-6)Garfield School District  
Laurie Alexander(Director of Student Services)Eureka City Schools, A Unified District  
Erin Alexander(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Alexa Alexandre(Teacher- Agriculture & Activities Director)Ferndale High School  
Alina Alishoev(Teacher) Beginnings  
Gregg Allbright(Special Day Class Teacher)South Fork High School  
Carrie Allen(Teacher - Grade 4)Norman G. Ambrosini School  
Janet Allen(Library Clerk)Arcata Elementary School  
Darren Allen(Teacher - Social Science)Winship Middle School  
Kathryn Allen(Trustee)Big Lagoon Union School District  
Jenni Allen-San Giovanni(Site Administrator)Alder Grove Charter School  
Linda Alm(School Nurse)Humboldt Co. Office of Education  
Megan Altic(Teacher - K)Dow's Prairie School  
Sara Alto(Trustee)McKinleyville Union School District  
Angela Alvarado(Spanish Teacher)Fortuna High School  
Nicole Alvarado-Hofacker(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Arcelia Alvarez(Resource Specialist Teacher)Fortuna High School  
Adrian Alvarez(Lead Custodian)Washington School  
Deirdre Amaro(TOSA, Instructional Coach Special Education)Eureka City Schools, A Unified District  
Agustín Amaro(Learning Specialist, English Learners)Humboldt Co. Office of Education  
Susan Ambers(Senior Secretary)Eureka City Schools, A Unified District  
Ronda Ambrosini(SFO Account Technician)Fortuna High School  
Marissa Ambrosini(TPP Case Worker)Fortuna High School  
Lisa Ambrosini(Teacher) Creekside Learning Center for the Arts  
April Amelung(Library Aide)Big Lagoon Union School District  
Melissa Ammon(Transportation & Matintenance Director)Klamath-Trinity Joint Unified Sch. District  
Daniel Ammon(Math Teacher )Hoopa Valley High School  
Judi Andersen(Coordinator, Local Child Care Planning Council)Humboldt Co. Office of Education  
Elanor Anderson(Life Skills)Arcata High School  
Deanna Anderson(Secretary)Eureka Adult School  
Beth Anderson(Principal/Superintendent)Ferndale Unified School District  
Beth Anderson(Principal/Superintendent)Ferndale High School  
Hillary Anderson(Teacher-Grades 3, 4 & 5)Peninsula Union School District  
Stephanie Anderson(Teacher - Grade 2 & 3 )Redway School  
Kathy Anderson(Office Manager)Peninsula Union School District  
Julia Anderson(Learning Center Coordinator) Beginnings  
Deanna Anderson(Senior Secretary)Eureka City Schools, A Unified District  
Robert Anderson(Social Science Teacher )Hoopa Valley High School  
Doreen Anello(Payroll / Personnel Manager)McKinleyville Union School District  
Julie Angles(English)Arcata High School  
Phil Anker(Teacher - Grade 7 )McKinleyville Middle School  
Denise Anthony(Teacher - Art)Eureka Senior High School  
Scotty Appleford(Superintendent/Principal)Green Point School District  
Scotty Appleford(Teacher - Grades TK-8)Green Point School District  
Aimee Arnold(Math Teacher)South Fork High School  
Dave Arnold(Mathematics)Redwoods Community College District  
Gayle Arnoul(Financial) Beginnings  
Tara Arreguin(Instructional Aide)Cuddeback Union School District  
Laura Arrington(Teacher - Music, Grades K-8)Jacoby Creek School District  
Laura Arrington(Teacher - Music)Garfield School District  
Charles Arrington(RSP Teacher)Tsurai High School  
Thor Arwood(Senior Account Clerk)Northern Humboldt Union High School District  
Laura Ashley(English)Arcata High School  
Karen Ashmore(Teacher)Mattole Triple Junction High Sch.  
Karen Ashmore(Principal)Honeydew School  
Karen Ashmore(Principal)Mattole Triple Junction High Sch.  
Karen Ashmore( Principal)Mattole School  
Kathy Atkinson(Personnel/Legal Secretary)Humboldt Co. Office of Education  
Cas Austrus(Operations/Maintance)Loleta Union School District  
Jani Ayers(Teacher - Transitional Kindergarten)Alice Birney School