HCOE Staff Directory


<- Back to Directory

Edward Macan, Ph.D.(Music)Redwoods Community College District  
Roger Macdonald(Superintendent )Northern Humboldt Union High School District  
Dina Macdonald(Learning Resource Specialist)Humboldt Co. Office of Education  
Holly MacDonell(Teacher - Music)Fieldbrook School District  
Holly MacDonell(Teacher - Music)Coastal Grove Charter School  
Genevive Macias(Program Manager)Humboldt Co. Office of Education  
Keith Mack(Jr Computer Technican)Northern Humboldt Union High School District  
Keith Mack(Technology Instructor)Jacoby Creek School District  
Patti Mackay(Teacher- Middle School)Northcoast Preparatory Academy  
Elizabeth Mackay(Teacher - Lower Elementary)Redwood Coast Montessori School  
Ian Mackelvie(Student Support Counselor)East High School  
Jill Macknicki(Teacher - Grades TK - 3/Coordinator)Kneeland School District  
Randy MacMillan(Trustee)Cuddeback Union School District  
Melody MacMillan(Preschool Director)Cuddeback Union School District  
Lisa Madsen(Principal Account Technician II/ District Accounting/ Apportionments)Humboldt Co. Office of Education  
Stacey Magana(Teacher - World Languages/Spanish)Winship Middle School  
Stacey Magana(Teacher - Spanish)Eureka Senior High School  
Darlene Magee(Trustee)Klamath-Trinity Joint Unified Sch. District  
Lu Magnuson(Infant Services Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Shawn Magnuson(Teacher - Grade 4)Alice Birney School  
Jason Maguire(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Dana Maher(Sociology)Redwoods Community College District  
Tiffany Maher(Director of Student Services)Morris School  
Maureen Maher(Special Education)Redwood Preparatory Charter School  
Maureen Maher-Sundberg(Teacher - RSP)Morris School  
Lynne Mahony(Coordinating Nurse)Humboldt Co. Office of Education  
Lynne Mahony(School Nurse)Scotia Union School District  
Sarah Malast(Teacher- Grade 1)Blue Lake Union School District  
Matthew Malkus(Superintendent/Principal)Trinidad Union School District  
James Malloy(Director)Pacific View Charter School  
Philip Mancus(Psychology/Del Norte)Redwoods Community College District  
Hilary Manion(Teacher - Eng Lang Arts)Catherine L. Zane Middle School  
Jeannie Mantova(Teacher - Grade 1)South Fortuna Elementary Sch.  
Sandee Manuel Van Tassel(Preschool Services Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Julie Mapes(Teacher - Grade 3)Arcata Elementary School  
Dana Margolis (Trustee)Big Lagoon Union School District  
Frances Mark(Resource Specialist Teachrer)Pacific View Charter School  
Robin Marks(Trustee)Peninsula Union School District  
Abby Markulis (Teacher Grade 1 )Lafayette School  
Tiffany Marmon(Secondary Counseling Clerk)Winship Middle School  
Chris Marney(Bus Driver)Fortuna High School  
Chris Marney(Instructional Assistant)Cuddeback Union School District  
Mandy Marquez(Trustee)Hydesville School District  
Edna Marquez(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Renee Marrero(Teacher - Kindergarten)Fuente Nueva Charter School  
Rob Marshall(Math)Fortuna High School  
Susan Marshall(Trustee)Green Point School District  
Emilee Marshall(Budget & Purchasing Clerk )Klamath-Trinity Joint Unified Sch. District  
Deanna Marshall(Kindergarten Teacher)Hoopa Valley Elementary School  
Naomi Marshall(RST)Union Street Charter School  
Marc Marshall(Registrar)Northcoast Preparatory Academy  
Joseph Marshall(Cultural Connections Teacher )Hoopa Valley High School  
Gail Marshall(Reading Specialist)Redwood Coast Montessori School  
Alysha Martin(Teacher - Grade 1)Pine Hill School  
Theresa Martin(Teacher - Grade 2 & 3)Agnes J. Johnson School  
Kara Martin(Teacher) Lost Coast High Learning Center  
Brooke Martin(Behavioral Support Assistant)Humboldt Co. Office of Education  
Jovanah Martinez-Hoboo(Library Technician)Cutten School District  
Jacalyn Martins(Hupa Language Teacher)Hoopa Valley Elementary School  
Colt Mathews(Teacher - P.E.)Zoe Barnum High School  
Page Matilton(4th Grade Teacher)Hoopa Valley Elementary School  
Irma Matilton(Outreach Consultant)Hoopa Valley High School  
Anita Matlock(Elementary Secretary/Administrative Assistant)Pacific View Charter School  
Carrie Matson(Teacher - Special Day Class)Eureka Senior High School  
Teresa Matsumoto(Mathematics)Redwoods Community College District  
Holly Matthews(Resource Specialist Teacher)McKinleyville Middle School  
Danielle Mattson(Trustee)Bridgeville School District  
Johanna Mauro(Art)Arcata High School  
Scott Mauroff(GRIP Coordinator)Eureka Senior High School  
Lea Maveety(Bus Driver/Custodian)Ridgewood School  
Kerry Mayer(Speech)Redwoods Community College District  
Sandie Mayhew(Office Assistant)Redway School  
Michelle Mayo(Teacher - Science/Math)Zoe Barnum High School  
Laura Mays(Fine Woodworking/Mendocino)Redwoods Community College District  
Val Mazzone-Clementi(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Cynthia McAuley(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Tammy McCarthy(Speech Therapist)Humboldt Co. Office of Education  
Bruce McCarthy(Advisor)Academy of the Redwoods  
Donald McCarty(Linux & Unix System Administrator/Programmer )Humboldt Co. Office of Education  
Bruce McCay(Teacher - Music )Catherine L. Zane Middle School  
Jeana McClendon(Trustee)Cuddeback Union School District  
Matthew McClimon(Teacher - Music)Fortuna Middle School  
Matthew McClimon(Teacher - Music)Toddy Thomas School  
Kathy McClung(Medical Clerk)Humboldt Co. Office of Education  
Jennifer McClure(Art/Ceramics, Urban Art, DIgital Media)South Fork High School  
Anthony McClure(SDC/RSP)McKinleyville High School  
William McClure(Trustee)So. Humboldt Unified School District  
Jennifer McClure(Art Teacher)Miranda Junior High  
Clint McClurg(Teacher - P.E., Athletic Director)Ferndale High School  
Reada McConnaughy(Teacher) Campus House  
Reada McConnaughy(Teacher) Lost Coast High Learning Center  
Sydney McConnell(Counselor)Hoopa Valley High School  
Stacey McConnell(Office Assistant )Trinity Valley Elementary School  
Shanna McCracken(RSP)Arcata High School  
Shanna McCracken(RSP)McKinleyville High School  
Suzie McCray(Trustee)McKinleyville Union School District  
Suzie McCray(Programs and Data Systems Coordinator)Northern Humboldt Union High School District  
Leanne McCulloch(District Librarian/Tech Coordinator)Ferndale Unified School District  
Leanne McCulloch(Tech Coordinator/ Library Tech)Ferndale Elementary School  
Jacqueline McCullough(Kindergarten Teacher )Trinity Valley Elementary School  
Erin McCullough(Aide)Laurel Tree Charter School  
Tatiana McDermond(School Secretary)Blue Lake Union School District  
William McDonald(Speech Therapist)Klamath-Trinity Joint Unified Sch. District  
Will McDonald(Speech )Trinity Valley Elementary School  
Sarah McDowall(Teacher - Grade 1)Jacoby Creek School District  
Caroline McFarland(Teacher)Winship Middle School  
Jenna McFarland(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Jenna McFarland(Special Education Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Jenna McFarland(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Jenna McFarland(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Joyce McGibbon(Teacher - Kindergarten)Alice Birney School  
Melinda McGibbon(Teacher)Center For Independent Study  
Tom McGinnis(Transportation Supervisor)Humboldt Co. Office of Education  
Aimee McGinty(Teacher - Grade 1)Grant School  
Davita McGoldrick(Athletic Director )Jacoby Creek School District  
Quinn McKee(Educational Support)Coastal Grove Charter School  
Shellie McKelvy(Teacher - Grade 1)Trinity Valley Elementary School  
Cindy McKinnon(1st Grade Teacher)Hoopa Valley Elementary School  
Gayle McKnight(Food Services/Cafeteria Manager)Scotia Union School District  
Doyle McLain(Technology Coordinator/Custodian)Fieldbrook School District  
Neil McLaughlin(Teacher - Eng Lang Arts)Eureka Senior High School  
Carin McLaughlin(Secretary) Creekside Learning Center for the Arts  
Holly McLaughlin(Teacher - Grade 5)Washington School  
Janet McLellan(Lead Speech Language Therapist)Eureka City Schools, A Unified District  
Kelley McNamara(Principal Account Technician/JPA/ Internal Fiscal Support)Humboldt Co. Office of Education  
Suerie McNeill(Teacher - Kindergarten)Freshwater School District  
Mike McReynolds(Senior High Lead Custodian)Eureka Senior High School  
Helen McRostie(Teacher) North Coast Learning Academy  
Sterling McWhorter(Trustee)Mattole Unified School District  
Morgan McWhorter(Teacher Grade 2)Ferndale Elementary School  
Lori Meadows(SDC/RSP)Arcata High School  
Laura Medina(Student Transportation)Humboldt Co. Office of Education  
Melissa Medina(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Janine Melanson(Administrative Assistant III)Humboldt Co. Office of Education  
Annie Mello(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Tim Mendoza(High School Math Teacher)Pacific View Charter School  
Mike Meng(Teacher - Grade 2 )Dow's Prairie School  
Mike Meng(Director of Student Services)Dow's Prairie School  
Carole Meng(Reading Intervention Teacher)Dow's Prairie School  
Alicia Mengel(Teacher - Science/AVID)Eureka Senior High School  
Michelle Meredith-Sutke(Teacher - Grade 1)Grant School  
Dustin Meridith(School Psychologist)Eureka City Schools, A Unified District  
David Mervinsky(Teacher - Science)Eureka Senior High School  
Shayla Meserve(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Jennifer Meyer(Resource Teacher)Redwood Coast Montessori School  
Becca Meyer(Teacher - Grade 1)Ferndale Elementary School  
Jeff Michael( Teacher-Social Studies)Ferndale High School  
Teresa Miguel(Teacher - Kindergarten/TK)Eagle Prairie Elementary  
Tony Miles(HROP Auto Shop)Fortuna High School  
Gretchen Miller(Trustee)Freshwater School District  
Lisa Miller(Psychologist/Special Ed. Coordinator)McKinleyville Union School District  
Kelly Miller(Agriculture)Arcata High School  
Kelly Miller(Agriculture)McKinleyville High School  
Rowetta Miller(Special Education)Redwood Preparatory Charter School  
Amy Miller(Office Clerk)McKinleyville Middle School  
Heather Miller(School Psychologist)Eureka City Schools, A Unified District  
Trinity Miller(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Amy Miller Bazemore(IB Coordinator/Director of Middle School Programs)Northcoast Preparatory Academy  
Kristy Millsap(High School Secretary)Ferndale High School  
Jack Millsap(Principal/Director of Educational Services)East High School  
Kristy Millsap(High School Secretary)Ferndale Unified School District  
Tara Millsap(SDC/RSP)Six Rivers Charter High School  
Allison Mincks(Speech & Language Therapist)Humboldt Co. Office of Education  
Stacy Mintey(School Secretary)Freshwater School District  
Moriah Miranda(School Counselor)Cuddeback Union School District  
Samantha Miranda(Teacher - Grade 4)Ferndale Elementary School  
Jon Mircetich(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Cindy Misener(Instructional Aide)Redwood Preparatory Charter School  
Jennifer Mishkin-Krause(Teacher - Grade 7)Coastal Grove Charter School  
Lorelei Mitchell(Secretary)Sunny Brae Middle School  
Ruth Mitchell(Librarian)Eureka Senior High School  
Brandee Mitchell(Teacher - Grades 6)Cutten School  
Shiloh Mitten(Trustee)Hydesville School District  
Tamara Modjeska(Office Clerk)Dow's Prairie School  
Jill Mohorovich(Resource Teacher)Miranda Junior High  
Jill Mohorovich(Resource Specialist)South Fork High School  
Jill Mohorovich(Resource Teacher)Osprey Learning Center  
Karin Mohrmann(Teacher - Grade 1)Dow's Prairie School  
Deana Moles(Outreach Consultant)Trinity Valley Elementary School  
Sean Molyneaux(Teacher - Grades 5)Eagle Prairie Elementary  
Teresa Mondragon(Independent Study Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Jim Monge(Assistant Principal)Arcata High School  
Ashley Montague-Taylor(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Annisa Montalvo(3rd Grade Teacher )Hoopa Valley Elementary School  
Garrett Montana(Teacher - PE)Catherine L. Zane Middle School  
Jacquelyn Montero(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Michele Montgomery(Teacher - Grade 6)Redway School  
Morey Montoya(Teacher - Math)Catherine L. Zane Middle School  
Anna Montoya(Spanish/EL Coordinator)McKinleyville High School  
Jaime Montoya-Arango(Spanish)Arcata High School  
Ruth Moon(Librarian)Redwoods Community College District  
John Moor(Teacher - Grade 2)Alice Birney School  
Teal Moore(Teacher)Winship Middle School  
Thomas Moore(Maintenance/Operations)Fortuna Elementary School District  
Tamara Moore(Teacher Grade 6)Fortuna Middle School  
Brittany Moore(Teacher - Grade 4 )Eagle Prairie Elementary  
Damara Moore(Legal Counsel)Humboldt Co. Office of Education  
Melissa Moore(Teacher - Grade 2)Dow's Prairie School  
Jo Ann Moore(English)Arcata High School  
Marilyn Moore(Reading & Math Intervention)Norman G. Ambrosini School  
Susanne Moore(SDC Teacher )McKinleyville Middle School  
John Moore(Maintenance)Jacoby Creek School District  
Alicia Moore(Teacher - Math)Coastal Grove Charter School  
Prairie Moore, Clerk(Trustee)Arcata School District  
Heidi Moore-Guynup(Assistant Superintendent - Educational Services)Humboldt Co. Office of Education  
Shannon Morago(Science)Six Rivers Charter High School  
Deanna Moran(Counselor)South Bay Union School District  
Meredith Morehead(Business Manager)Blue Lake Union School District  
Meredith Morehead(District Secretary)Fieldbrook School District  
Ananda Morehead(Trustee)Trinidad Union School District  
Alissa Morey(Library Aide)Ridgewood School  
Deborah Morley(Trustee)Big Lagoon Union School District  
Bill Morris(Teacher - Eng Lang Arts)Eureka Senior High School  
Karen Morris(School Secretary)Fortuna Middle School  
Greg Morse(Teacher - Grade 4)Cutten School  
Jacob Morss(Trustee)Cuddeback Union School District  
Mark Moschetti(Teacher - Resource)Ferndale Elementary School  
Kassi Moser(Teacher - Grades 7 & 8)Pacific Union School District  
Carrie Moses(Program Manager/Behavioral Health Intervention Specialist)Humboldt Co. Office of Education  
Chris Mothorn(Assistant Principal Middle School)Catherine L. Zane Middle School  
Cassandra Moulton(Music)McKinleyville High School  
Cassandra Moulton(Music)Arcata High School  
Kathleen Moxon(Trustee)Garfield School District  
Erin Moya(RSP Teacher )Hoopa Valley Elementary School  
Tim Mueller(Technology Coordinator)Mattole Unified School District  
Tim Mueller(Technology Coordinator) Cutten Resource Center  
Thomas Mulder(Trustee)So. Humboldt Unified School District  
Matthew Muldoon(Teacher - Math)Eureka Senior High School  
Arianna Mulholland(Teacher - Special Day Class )Blue Lake Union School District  
Colleen Mullery(Trustee)Redwoods Community College District  
Brittany Mullins(After School Program/Coordinator)Norman G. Ambrosini School  
Bobby Mullins(6th Grade Teacher)Pacific View Charter School  
Carl Mumm(English)Northcoast Preparatory Academy  
Abby Munro-Proulx(After School Enrichment Coordinator)Jacoby Creek School District  
Bob Munther(Assistant Supt., Org. Development)Eureka City Schools, A Unified District  
Hillary Murphy(Teacher - Grade 2)Dow's Prairie School  
Melody Murphy(Principal Account Technician/ HCOE Payroll)Humboldt Co. Office of Education  
Joe Murphy(Teacher - Resource)Catherine L. Zane Middle School  
TJ Murphy(Teacher - Science)Catherine L. Zane Middle School  
Marita Musante(Teacher - Grade 4)Cutten School  
Mary Myers(Librarian)Garfield School District  
Molli Myers(Secretary/Library Tech )Jack Norton Elementary School  
Karen Myers(Language)McKinleyville High School  
Marika Myrick(Instructional Resource Assistant)Humboldt Co. Office of Education