HCOE Staff Directory


<- Back to Directory

John Taijala(Speech Therapist)Humboldt Co. Office of Education  
Si Talty(Teacher - Grade 5)Freshwater School District  
Dan Tangney(Social Science)East High School  
Fran Taplin(Trustee)Eureka City Schools, A Unified District  
Fran Taplin(Board Member)Eureka City Schools, A Unified District  
Andrea Tarantino(Social Science)Eureka Senior High School  
Terry Tauzer(Title I/Resource Specialist Teacher)Trinidad Union School District  
Tina Taylor(Trustee)Fortuna Elementary School District  
Maureen Taylor(Teacher - Grade 3)Union Street Charter School  
Renee Taylor(Intermediate Office Clerk)Humboldt Co. Office of Education  
Tracy Taylor(Business Manager)Arcata School District  
Lynn Teasley(Math)Arcata High School  
Maggie Tedder(Teacher - Grade 3)Grant School  
Kathy Tedrow(Teacher - Grade 1)Pine Hill School  
Karl Terrell(Transportation Director)So. Humboldt Unified School District  
Amy Terrones(Drug and Alcohol Specialist)Humboldt Co. Office of Education  
Cara Tesnow(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Kathrin Tetrault(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
K.K. Tetrault(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Marilyn Thibeau(School Nurse)Eureka City Schools, A Unified District  
Marilyn Thibeau(Nurse)Arcata High School  
Marilyn Thibeau(Nurse)McKinleyville High School  
Misty Thiesfeld(Office Clerk)McKinleyville Union School District  
Chelsie Thipphavong(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Marion Thom(Trustee)Rio Dell School District  
Melinda Thomas(Teacher - Grade 5)Blue Lake Union School District  
Michael E. Thomas(Philosophy)Redwoods Community College District  
Tracey Thomas(Associate Dean)Redwoods Community College District  
Julie Thomas(Teacher Grade4)Redway School  
Inma Thompson(Spanish Teacher)Fortuna High School  
Denise Thompson(Senior Account Clerk II)Eureka City Schools, A Unified District  
Virgil Thompson(Trustee)Loleta Union School District  
Yvonne Thompson(Teacher of Visually Impaired Students)Humboldt Co. Office of Education  
Sara Thompson(teacher) Creekside Learning Center  
Scott Thompson(Custodian/Groundskeeper/Maintenance)Orick School District  
Joel Thornburgh(Mathematics)Eureka Senior High School  
Carolyn Throssel(After School Coordinator/Excel Program)South Fortuna Elementary Sch.  
Mike Tierney(Spanish)Northcoast Preparatory and Performing Arts Academy (NPA)  
Katherine Tierney(Teacher - Grade 5)Coastal Grove Charter School  
Sherry Tilch(Administrative Assistant I, Legal/Personnel Services)Humboldt Co. Office of Education  
Debra Tilley(Confidential Administrative Assistant/Business Services)Eureka City Schools, A Unified District  
Brian Timmerman(Teacher - Grade 4 )Eagle Prairie Elementary  
Ken Tinkham(P.E.)Academy of the Redwoods  
Marliese Tollner(Teacher - Grades K & 1)Garfield School District  
Marliese Tollner(Management Team)Garfield School District  
Ann Tomascheski(Speech Therapist)Eureka City Schools, A Unified District  
Hilda Torres(Spanish)Eureka Senior High School  
Linda Torres(Teacher - Grade 8)Fortuna Middle School  
Margarita Torres(Teacher)Catherine L. Zane Middle School  
Tina Toste(Data Management Technician)Ferndale High School  
Colleen Toste(Trustee)Northern Humboldt Union High School District  
Tina Toste(Data Management Technician)Ferndale Unified School District  
Colleen Toste(Managing Director, Rising Stars Foundation)Humboldt Co. Office of Education  
Tammy Totten(After School Program/Site Leader)Toddy Thomas School  
Shane Totten(Teacher - Grades 7 & 8)Ferndale Elementary School  
Jayme Totten(Instructional Aide- 1)Redwood Preparatory Charter School  
Lora Toupin(Student Transportation)Humboldt Co. Office of Education  
Susan Tousley(Teacher - Special Day Program)Catherine L. Zane Middle School  
Inga Townsend(Resource Specialist Teacher)Sunny Brae Middle School  
Kiyo Tracy(Nurse)Eureka City Schools, A Unified District  
Kiyo Tracy(School Nurse)Eureka City Schools, A Unified District  
Carrie Traina(Speech Therapist)Cutten School District  
Hammons Trevor(Counselor)Catherine L. Zane Middle School  
Bill Trewartha(Teacher - Grade 5)Jacoby Creek Charter School District  
Laura Trimble(Attendance Clerk)Hoopa Valley Elementary School  
Roberta Tritchler(Culinary Arts)South Fork High School  
Kevin Trone(Teacher - Grade 7 & 8)South Bay Charter School  
George Truett(Trustee)Redwoods Community College District  
Tanya Trump(HROP)McKinleyville High School  
Tanya Trump(Culinary Arts, AHS)Humboldt Co. Office of Education  
Tanya Trump(HROP Culinary Arts)Arcata High School  
Tina Tunzi(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Tamara Tunzi(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Cheryl Tunzini(Paraprofessional/Resource)Fortuna High School  
Tanya Tur(Teacher - Grade 1)Union Street Charter School  
Wendy Turk(Teacher of Orthopedically Impaired Students)Humboldt Co. Office of Education  
Brenda Turner(Food Service Technician)McKinleyville Union School District  
Brenda Turner(Food Service Supervisor)Arcata School District  
Greta Turney(District Secretary/Instr Aide)Kneeland School District  
Russ Turpin(Mathematics)Eureka Senior High School  
Jade Tyner(School Psychologist)Klamath-Trinity Joint Unified Sch. District