HCOE Staff Directory


<- Back to Directory

Cathryn Babinski(District Office Technician)Jacoby Creek Charter School District  
Cheryl Baer(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Michelle Baggett(Vocational Specialist/Caseworker)Humboldt Co. Office of Education  
Michael Baggot(Wood Shop/Science/Accounting/HROP)Ferndale High School  
Michael Baggot(Cabinetmaking, Ferndale HS)Humboldt Co. Office of Education  
Teresa Baginski(Teacher - Grade 2)Ridgewood School  
William Bagnall(Math)Arcata High School  
Davena Bagnall(French)Arcata High School  
Tari Bailey(School Clerk)Morris School  
Debbie Bailey(School Secretary)Hoopa Valley Elementary School  
Julie Bair(Principal)Arcata Elementary School  
Griff Baird(Custodian)Fortuna High School  
Rose Baker(Trustee)Pacific View Charter School  
Tim Baker(Forestry)Redwoods Community College District  
Jeannemarie Baker(Business Manager)Cutten School  
Elizabeth Baker(Teacher)Catherine L. Zane Middle School  
Jeannemarie Baker(District Business Manager)Cutten School District  
Mendie Ballester(JPA Secretary)Humboldt Co. Office of Education  
Jack Bareilles(Grant Writer)Northern Humboldt Union High School District  
Byron Barker(Information Technology Specialist III)Eureka City Schools, A Unified District  
Rachel Barnett(Senior Account Clerk)Northern Humboldt Union High School District  
Lori Barnum(High School Counselor)Fortuna High School  
Wendy Barnwell(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Jason Barr(Trustee)Pacific Union School District  
Lisa Barrera(Teacher - Kindergarten)Lafayette School  
Camila Barrett(Math)McKinleyville High School  
Valerie Barrote(Trustee)Rio Dell School District  
Dana Barrote(Teacher - Kindergarten)Eagle Prairie Elementary  
Richard Barsanti(Trustee)Fortuna Elementary School District  
Brett Barsanti(Trustee)Rio Dell School District  
Lisa Barsanti(Teacher - Grades 1 & 2)Eagle Prairie Elementary  
Shawn Barsanti(Teacher - Social Studies, Grades 6 - 8)Scotia Union School District  
Richard Barsanti(Trustee)Redwood Preparatory Charter School  
Mark Barsanti(Teacher - Math, Grades 7 & 8)Jacoby Creek Charter School District  
Neil Bartlett(Trustee)Scotia Union School District  
Carla Basquez(Teacher 5, 6, 7)Casterlin School  
Mike Bass(Teacher)Eureka Senior High School  
Charley Batini(Supervisor, Maintenance)Eureka City Schools, A Unified District  
Rebecca Baugh(Teacher)Eureka Senior High School  
Barbara Baumgart(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Terri Bayles(Teacher - Grade 1)Arcata Elementary School  
David R. Bazard(Geology/Earth Science)Redwoods Community College District  
Jean Bazemore(Theater Director)Northcoast Preparatory and Performing Arts Academy (NPA)  
Michael Bazemore(Head of School/Superintendent)Northcoast Preparatory and Performing Arts Academy (NPA)  
Jean Bazemore(Principal)Northcoast Preparatory and Performing Arts Academy (NPA)  
Tami Beall(Principal)Pine Hill School  
Kevin Bean(Teacher - Resource)Grant School  
Piper Bean(Teacher)Zoe Barnum High School  
Terry Bean-Iverson(Teacher - Grade 2)Blue Lake Union School District  
Hank Beck(Board Member)Eureka City Schools, A Unified District  
Kay Becker(Instructor)Ferndale High School  
Kay Becker(Financial Literacy, Ferndale HS)Humboldt Co. Office of Education  
Geraldine Becker(LVN/Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Kay Becker(Vocational Instructor)Humboldt Co. Office of Education  
Janet Beckstead(Vocal Music/Dance)Freshwater School District  
Janet Beckstead(Teacher - Music, Grades K - 4)Jacoby Creek Charter School District  
Heather Becksted(Teacher - Grade 5)South Bay School  
Douglas Becksted, Jr.( Teacher - P.E.)Sunny Brae Middle School  
Angie Beeson(CNA Teacher)Eureka Adult School  
Elizabeth Bell(Resource Specialist)South Fork High School  
Linda Bell (Teacher) North Coast Learning Academy SB  
Nelsonn Bellesheim(teacher)Mattole Triple Junction High Sch.  
Elizabeth Belluscio(Teacher - Grade 4)South Fortuna Elementary Sch.  
Sarina Benavides-Garb(Spanish)McKinleyville High School  
Tracy Benbow(Teacher - Grade 5)Cutten School  
Mike Benbow(History/Athletic Director)Fortuna High School  
Julie Benedict(Librarian)Dow's Prairie School  
Diana Bennett(Trustee)Bridgeville School District  
Rick Bennett(Trustee)Redwoods Community College District  
Marquetta Bennett(Buyer/Senior Account Clerk II)Eureka City Schools, A Unified District  
Carolyn Benson(Resource Specialist Teacher)Arcata Elementary School  
Susan Benzinger(North Coast College Access Scholarship)Humboldt Co. Office of Education  
Kim Bergel(Teacher Aide)Redwood Coast Montessori School  
Lanore Bergenske(Special Education)Redwood Preparatory Charter School  
Nancy Bergenske(Teacher - Grade 3)Pine Hill School  
Lanore Bergenske(Resource Specialist)Toddy Thomas School  
Lisa Berrett(Teacher - Grade 7 )Sunny Brae Middle School  
Londa Berry(Trustee)Big Lagoon Union School District  
Kristin Berti(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Marjorie Bertsch(Teacher - Grade 5)Coastal Grove Charter School  
Jennifer Berube(Librarian)Arcata High School  
Seanpaul Berube(Teacher - Grade 7 & 8)South Bay Charter School  
Amy Betts(Principal)Norman G. Ambrosini School  
Scott Betts(Teacher-8)Fortuna Middle School  
Jenney Bickel(Reading Specialist)Jacoby Creek Charter School District  
Mike Bickford(Teacher )Winship Middle School  
Kristin Biernacki(Trustee)Loleta Union School District  
Megan Bierwirth(Teacher - Grades 5 - 8)Kneeland School District  
Luke Biesecker(Assistant Principal)Fortuna High School  
Lacey Bigalke(Teacher, 7th grade)Fortuna Middle School  
Sally Biggin(Trustee)Redwoods Community College District  
Matt Bigham(Custodian/Maintenance Worker)Humboldt Co. Office of Education  
Dee Birchfiled(District Administration)Northcoast Preparatory and Performing Arts Academy (NPA)  
Jeff Bird(Teacher)Catherine L. Zane Middle School  
Gina Birindelli(Administrative Assistant III)Humboldt Co. Office of Education  
Julie Bishop(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Courtney Bishop(Secretary, Records)Fortuna High School  
Julie Bishop(Preschool Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Julie Bishop(Intructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Julie Bishop(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Mark Blackwood(Teacher) Willowbrook Learning Center  
Katherine Blair(Trustee)Garfield School District  
Patricia Blair(DSPS)Redwoods Community College District  
John Blakely(Superintendent/Principal)Hydesville School District  
Leigh Blakemore(Teacher)Eureka Senior High School  
Peter Blakemore(English)Redwoods Community College District  
Kim Blanc(Superintendent/Principal)Peninsula Union School District  
Diane Blanchard(Teacher - Kindergarten)Pine Hill School  
Rebeca Blanchard(Teacher - Grade 1)Redway School  
Judy Blanchard(Secretary)Ruby H. Winzler Children's Center  
Becky Blatnick(Psychology/AA/Del Norte)Redwoods Community College District  
Mitch Block(School Psychologist)Redwood Coast Montessori School  
Lance Blodgett(Site Coordinator) Campus House IS  
Lance Blodgett(Teacher) Campus House IS  
Brian Boeing(Math & Science)Hoopa Valley High School  
Peach Bond(Teacher - Grades 3 & 4)Loleta Union School District  
Trudy Bonnikson(School Secretary)Norman G. Ambrosini School  
Tracy Boobar-Korenstein(Trustee)Cutten School District  
Celia Boomer(Teacher-Resource)Catherine L. Zane Middle School  
Jesse Boomer(Vocational Specialist/Caseworker)Humboldt Co. Office of Education  
Jennifer Boots(Tier II Intervention Teacher)Rio Dell School District  
Cori Borges(Teacher - Grades 7 & 8)Cuddeback Union School District  
Dale Botkin(HCOE Courier)Humboldt Co. Office of Education  
Micah Bouie(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Michelle Bouie(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Valerie Bourne(PIP/Drama Instructor/7th Homeroom)Jacoby Creek Charter School District  
Jenny Bowen(Community Outreach/Decade of Difference)Humboldt Co. Office of Education  
Eloise Bowie(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Benay Bowles(Speech/Language Therapist)Dow's Prairie School  
Alex Bowman(Psychologist)Humboldt Co. Office of Education  
Emmet Bowman(4th Grade Teacher )Hoopa Valley Elementary School  
Anne Bown-Crawford(Art)Six Rivers Charter High School  
Anne Bown-Crawford(AAI/Fine Arts)Arcata High School  
Jeff Boydstun(P.E.)McKinleyville High School  
Lucia Boyer(Teacher)Eureka Senior High School  
Heather Boynton(Teacher - Grade 2)Ferndale Elementary School  
Carolyn Bradish-Bareilles(German)Arcata High School  
Kent Bradshaw(HROP/Public Safety)Fortuna High School  
Teri Bradshaw(Speech Teacher)Washington School  
Kent Bradshaw(Introduction to Law Enforcement, Eureka HS)Humboldt Co. Office of Education  
Dustin Bradshaw(Teacher - SDC)Grant School  
Teri Bradshaw(Speech Therapists)Eureka City Schools, A Unified District  
Marcia Brady(Teacher - Grades K - 2)Big Lagoon Union School District  
Wendy Branca(Teacher - Grade 2)Ridgewood School  
Laurie Bravo(Teacher - Grade 3)Cuddeback Union School District  
Kara Bray(Teacher - Grade 5)Washington School  
Terry Bray(Secretary to the Principal)Trinity Valley Elementary School  
Carrie Brazil(Teacher, Kindergarten)Ferndale Elementary School  
Dorcas Brazil(Secretary/Office Coordinator)Capt. John Continuation High Sch.  
Dorcas Brazil(Secretary/Office Coordinator)Two Rivers Community Day School  
Dorcas Brazil(Secretary/Office Coordinator)River's Edge Community Day School  
Elizabeth Brennan(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Paul Bressoud(Teacher)Eureka Senior High School  
Alison Brewer(Humanities)Academy of the Redwoods  
Lori Breyer(Coordinator, School Support & Accountability)Humboldt Co. Office of Education  
Michelle Briggs(Teacher - Grades 5 & 6)Pacific Union School District  
Judy Brill(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Susie Brisendine(Instructional Aide)Redwood Preparatory Charter School  
Melissa Brisso(Spanish Teacher )Academy of the Redwoods  
Pam Brittenburg(Teacher )Catherine L. Zane Middle School  
Samantha Broadstock(Secretary, Principal)Academy of the Redwoods  
Lisa Broadstock(After School Program)Scotia Union School District  
Tracy Broberg(Teacher - Grade 1)Eagle Prairie Elementary  
Debbie Brocco-Springer(Director/Early Childhood Education)Ruby H. Winzler Children's Center  
Jeanne Brochard(Teacher - Kindergarten)Grant School  
Jeff Brock(Business Director)McKinleyville Union School District  
Tricia Brock(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Sherry Broderick(Business Manager)Fuente Nueva Charter School  
Kathleen Bronder-Lair(Teacher - Grade 1)South Fortuna Elementary Sch.  
Karen Brooks(DOD Program and Events Coordinator)Humboldt Co. Office of Education  
Damon Brooks(Teacher)Catherine L. Zane Middle School  
Evangeline Brown(School Nurse)Klamath-Trinity Joint Unified Sch. District  
Tiara Brown(Administrative Assistant)Redwood Preparatory Charter School  
Rene Brown(Teacher - Grade 2)Norman G. Ambrosini School  
Robert Brown(Physical Education)Redwoods Community College District  
Steven Brown(Drafting)Redwoods Community College District  
Heather Brown(Math & Science)East High School  
Gillian Brown(Teacher) Redway Site IS  
Nicole Brown(Teacher-Kindergarten)Lafayette School  
Quincy Brownfield(Teacher - Grade 2)Lafayette School  
Jelena Bryan(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Lynne Bryan(Teacher - Grade 4)Morris School  
Lauren Bryie(Teacher - Grade 5)Cutten School  
Colleen Bryie(After School Care/Yard Duty Supervisor)Jacoby Creek Charter School District  
Kathy Bubenik(Accounting & Operations Manager)Humboldt Co. Office of Education  
Kim Buchanan(Teacher - Kindergarten)Ridgewood School  
Roseann Buchner(Teacher - Grade 1)Washington School  
Rob Budwig(Teacher-7/8)Fortuna Middle School  
Tam Buell(Senior Division Account Technician)Humboldt Co. Office of Education  
Teresa Bugenig(Teacher - Grade 1)Ferndale Elementary School  
Tiffany Bullman(Social Science)McKinleyville High School  
Teri Bundros(Special Education Aide)Fieldbrook School District  
Monica Burger(After-School)Redwood Preparatory Charter School  
Jessie Burgor(Teacher- Grade 7)Fortuna Middle School  
Cathy Burkey(Payroll/Personnel)So. Humboldt Unified School District  
Angela Burkhart(Teacher - Grade 3)Morris School  
Vicky Burnett(Vocational Specialist/Caseworker)Humboldt Co. Office of Education  
Nancy Burns(Technology Director)McKinleyville Union School District  
Megan Burns(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Jessie Burns(Lead Psychologist)Eureka City Schools, A Unified District  
Debra Burstiner(Occupational Therapist)Humboldt Co. Office of Education  
Sue Buscher(English)Arcata High School  
Jim Buschmann(Teacher - Kindergarten)South Fortuna Elementary Sch.  
Jamie Bush (Teacher)Eureka Senior High School  
Debra Busick(Teacher - Grade 6)Ferndale Elementary School  
Diana Butcher(Teacher - Grade 6)Toddy Thomas School  
Michael P. Butler(Mathematics)Redwoods Community College District  
Rosemarie Butler(Intermediate Office Clerk)Humboldt Co. Office of Education  
Melissa Butner(Teacher - K)Dow's Prairie School  
Devin Butor(Teacher - P.E.)Coastal Grove Charter School  
Jay Byker(Teacher - Music)Hydesville School District  
Ashlee Byrd(Counselor)Hydesville School District  
Ashlee Byrd(Counselor)Fortuna High School