HCOE Staff Directory


<- Back to Directory

Germaine d'Usseau-Reiman(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Elva Daily(Paraprofessional, Bilingual)Fortuna High School  
Terran Daily(Occupational Therapist)Humboldt Co. Office of Education  
Sandy Dale(Agriculture Program Specialist)Fortuna High School  
Greg Dale(Trustee)Redwood Preparatory Charter School  
Patricia Daly(Teacher - RST)Eureka Senior High School  
Sherry Dalziel(Trustee)Blue Lake Union School District  
Frances Damian(Special Education)Redwood Preparatory Charter School  
Frances Damian(Resource Specialist)Norman G. Ambrosini School  
Cathy Danel(Personnel/Administrative Asst. to the Superintendent)Klamath-Trinity Joint Unified Sch. District  
Muniz Danielle(Secretary)Catherine L. Zane Middle School  
Kristina Darby(Teacher - Grade 2)Pine Hill School  
Karla Darnall(Superintendent/Principal)Pacific Union School District  
Julie Davie(Payroll Technician II)Eureka City Schools, A Unified District  
Tom Davies(Teacher - Grade 4)Freshwater School District  
Eric Davies(Secondary Lead Custodian)Grant School  
Tamara Davies-Hughes(ELL Teacher)Pacific Union School District  
Michael Davies-Hughes(Assistant SuperintendentEducational Services)Eureka City Schools, A Unified District  
Laurel Davis(Preschool Services Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Rebekah Davis(Principal/Teacher) North Coast Learning Academy SB  
Wendy Davis(Board President)Eureka City Schools, A Unified District  
Laurel Davis(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Laurel Davis(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Rebekah Davis(Principal/Teacher) North Coast Learning Academy SB  
Laurel Davis(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Reuben Davis(Campus Supervisor)Catherine L. Zane Middle School  
Laurel Davis(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Micki Davis(Confidential Executive Assistant)Eureka City Schools, A Unified District  
Rebekah Davis(Principal) North Coast Learning Academy SB  
Chandler Davis(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Danielle Davis(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Margaret Davis Nugent(Teacher- Grade 5)Jacoby Creek Charter School District  
Megan Day(Teacher - Grade 6)Jacoby Creek Charter School District  
Angie Dean(Teacher - Grade 2)Jacoby Creek Charter School District  
Doug Dean(Lead Carpenter)Eureka City Schools, A Unified District  
Jennifer Dean-Mervinsky(Teacher - History/Social Science)Eureka Senior High School  
Mary DeAndreis(Teacher - Grade 3)Alice Birney School  
David Deason(Teacher Grade 6 )McKinleyville Middle School  
Aaron DeBruyn(NHES Program Coordinator)Northern Humboldt Union High School District  
Kim Dedini(Teacher Grade 8 )McKinleyville Middle School  
Nick Dedini(Teacher - Grade 6)Jacoby Creek Charter School District  
Monika Dekat(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Joan Delamarian(Administrative Assistant)Hydesville School District  
Joseph Dellera(PIP/Excel Program)Cuddeback Union School District  
Bobby Delos Santos(Teacher - Social Science)Winship Middle School  
David Demant(Elementary Music Teacher)Eureka City Schools, A Unified District  
Lynn DeMello(Secretary/Registrar)Tsurai High School  
Lynn DeMello(Secretary/Registrar)Pacific Coast High School  
Michael Dennis(Economics)Redwoods Community College District  
Derek DenOuden(Computer Technician II)Fortuna High School  
Katherine Dens(Resource Specialist & Team Teacher)Trillium Charter School  
Joan DePeel(Trustee)Blue Lake Union School District  
Larry DePeel(Teacher)Eureka Adult School  
Terry Desch(Teacher - Grade 5)Arcata Elementary School  
August Deshais(Teacher - Kindergarten)Ridgewood School  
Mary DeWald(Trustee)Cutten School District  
Teresa Dexter(SELPA Secretary)Humboldt Co. Office of Education  
Kris Diamond(Department Secretary)Humboldt Co. Office of Education  
Harry Dibble(Trustee)Cuddeback Union School District  
Lani Dibble(Youth Services/Healthy Start Director)Cuddeback Union School District  
Cathy Dickerson(Coordinator - Teacher Support Services)Humboldt Co. Office of Education  
Brenda Dickinson(Teacher SDC Grade 6-8)McKinleyville Middle School  
Mary Diegan(Financial Systems Manager)Humboldt Co. Office of Education  
Mary Diegan(Fiscal Systems Manager)Humboldt Co. Office of Education  
Stephanie Diegan(Computer System Technician)Humboldt Co. Office of Education  
Mary Diegan(Fiscal Systems Manager)Humboldt Co. Office of Education  
Dan Diemer(Trustee)Freshwater School District  
Gina Dillard(District Secretary)Rio Dell School District  
Gina Dillard(District Secretary)Eagle Prairie Elementary  
Terri Dillingham(Food Services Director)Cuddeback Union School District  
Rachel Dilthey(Teacher - Grade 4)Trinidad Union School District  
Linda Dionne(ELD Coordinator/Curriculum Coach)South Bay Union School District  
Mary Dishmon(Librarian)South Fortuna Elementary Sch.  
Demetrius Distefano(Technology)Redwood Preparatory Charter School  
Todd Dixon(Trustee)Trinidad Union School District  
Sara Dixon(Science)Fortuna High School  
Chris Doane(Speech Pathologist)Bridgeville School District  
Michelle Dobrowolski(Adolescent Teacher)Redwood Coast Montessori School  
Ron Dockins(Bus Mechanic)Fortuna High School  
Edith Doe(Secretary)Big Lagoon Union School District  
Donna Doherty(Teacher - Eng Lang Arts/TOSA Instructional Coach)Eureka Senior High School  
Felicia Doherty(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Felicia Doherty(Site Supervisor)Humboldt Co. Office of Education  
Donna Doherty(TOSA, Secondary Instructional Coach)Eureka City Schools, A Unified District  
Dennis Doiron(Teacher - Music)Jack Norton Elementary School  
Dennis Doiron(Choir, Computers, Band)Hoopa Valley High School  
Dennis Doiron(Teacher - Music)Hoopa Valley Elementary School  
Dennis Doiron(Teacher - Music)Trinity Valley Elementary School  
Denise Dolan(ASES Director)Trinidad Union School District  
Dawnine Dolf(Kindergarten)Hoopa Valley Elementary School  
Nichole Dollarhide(Psychologist)Rio Dell School District  
Mary Dominick(Grade 3 Teacher)Jacoby Creek Charter School District  
Bill Donovan(Evening Custodian)Fieldbrook School District  
Patti Donovan-Skweir(Account Technician)McKinleyville Union School District  
Patti Donovan-Skweir(Substitue Teacher Scheduler)McKinleyville Union School District  
Katie Dore(Teacher 8)Redwood Preparatory Charter School  
Richard Dorn(Trustee)Redwoods Community College District  
Sherry Dortch(Children's Center Assistant)Ruby H. Winzler Children's Center  
Elizabeth Dostal(Teacher Grade 7)McKinleyville Middle School  
Gabe Dougherty(Math)Hoopa Valley High School  
Melanie Downing(Teacher - Grades 6)Redwood Preparatory Charter School  
Brian Doyle(Information Technology Specialist IV)Eureka City Schools, A Unified District  
Jeroen Dragten(Assistant Professor, Counselor)Redwoods Community College District  
Ev Drakoulias(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Kelly Drew(Administrative Assistant)Fuente Nueva Charter School  
Sarah Drisko(Teacher - Grade 4)Washington School  
Clint Duey(Principal)Fortuna High School  
Ben Duff(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Jill Duncan(Special Day Class Teacher)Sunny Brae Middle School  
Mike Duncan(Board Member)Eureka City Schools, A Unified District  
Stephane Duncan(Teacher - Grade 3)Coastal Grove Charter School  
Kady Dunleavy(Nursing)Redwoods Community College District  
Lori Dunn(Administrative Assistant)Coastal Grove Charter School  
Judy Dunn(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Matt Dusel(Teacher-SDC)Winship Middle School  
Leslie Dutra(Speech)Garfield School District  
Dustin Dutra(Social Studies/Athletic Director)McKinleyville High School  
Leslie Dutra(Speech and Language Therapist)Fieldbrook School District  
Dora Dutra(Business Manager)Big Lagoon Union School District  
Dora Dutra(Senior Account Clerk)Northern Humboldt Union High School District  
Erica Duval(SDC Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Joan Dvorak(Computer Lab Coordinator)Fortuna High School